Chůze - swalk

01.05.2021

Jaro je definitivně tady a s ním i potřeba načerpat novou energii. Pro mnohé je tím nejlepším způsobem pohyb na čerstvém vzduchu. A jedním ze základních a zároveň nejzdravějších pohybů je chůze. Jak se říká, každý pohyb se počítá. Nejen při pěkném počasí krátká procházka pomůže více jak pohodlí u telky. Nicméně není chůze jako chůze. I ta má svá specifika. Chůze dokonale zrcadlí způsob našeho života, zároveň má tu moc nás vrátit zpět k vnímání těla a ke zdraví.

Zcela záměrně nyní pominu tzv. "racewalk" (olympijský sport), "power walking" a jim podobné. Dále "Nordic walking" má jedno velké úskalí, a to, že vychází z běžeckého lyžování jako jeho letní alternativa, tak mu chybí skluz. Tím často dochází k chybám v držení osy těla, a hlavně k velkému přetěžování horních trapézů, zdvihačů lopatky, prsních svalů apod. z důvodu nepřirozeného úhlu odrazu hole a nedostatečného švihu rukou.

Pohyb mezi procházkou a během nevystihuje žádný běžně používaný výraz. Je to prostě sportovní chůze - Swalk. A i když je chůze pro člověka tím nejpřirozenějším způsobem pohybu, tak díky našemu způsobu života i s tím máme už problém. V základních bodech to lze shrnout:

- osové držení těla a osa nášlapu

- tlumení nárazu dynamikou došlapové nohy

- aktivní zapojení odrazové nohy

- protažení flexorů kyčlí a rotace pánve

- reciproční inhibice vertikálních a spirálních svalových soustav

- brániční dýchání a uvolnění hrudníku

- volnost pletence ramenního a osová práce rukou

U chůze nedochází oproti běhu k dopadu (obě nohy jsou v okamžiku došlapu na zemi - u běhu je letová fáze), tudíž klouby a šlachy nejsou tak přetěžovány. Proto je sportovní chůze vhodná i pro lidi s problémy v oblasti páteře a všech kloubů dolních končetin. Stejně tak díky chůzi v proměnlivém terénu máte i lepší kontrolu nad dechem a srdeční činností. Nespálíte sice tolik kalorií jako při běhu, ale o to více zatěžujete tělo rovnoměrně a stejně se i posiluje. Navíc když chůzi proložíte krátkou zastávkou a uděláte si pár cviků na mobilitu a posílení, efekt se násobí.

 Na sportovní chůzi - Swalk - je nejlépe vyrazit na lehko, podobně jako kdybyste šli běhat. Hole nechejte doma. K stabilnímu kroku se dá dopracovat i jinak. 

O chůzi a jejich pozitivních přínosech pro naše zdraví toho už bylo napsáno mnoho. Já chci jen upozornit, že když se navíc začnete na chůzi soustředit včetně toho, co dělá vaše tělo, máte šanci zlepšit celkovou mobilitu a sílu vaší tělesné schránky.

barefoot

Pokud chodíte (nebo začínáte ) v barefoot obuvi, kterou naprosto schvaluji, tak ale je potřeba si uvědomit, že pokud se člověk nezaměří na cviky vedoucí k těm výše popsaným bodům, mužete si naopak chozením v takovýchto botech i ublížit. Bota vás nezachrání, je to jen ochrana nohy před poraněním. Technika chůze je to, co vám zlepší zdraví.

Protože napsat se dá lecos, tak já si myslím, že v prvé řadě si to člověk má vyzkoušet na vlastní kůži. Takže pokud se budete chtít připojit na pravidelné výšlapy po okolí Brna ( někdy i dál), tak sledujte instagram nebo facebook.

Kromě toho "se projít" bude na pořadu dne i troška teorie o chůzi a následná praxe, dále cviky vedoucí k zlepšení rozsahů pohybu apod. 

Uvidíme se venku.