ZDRAVÍ JE CESTA ...

19.11.2020

...a ta jak známo, je cíl


Když se podíváme kolem sebe, tak poměrně jednoduše si můžeme shrnout základní předpoklady, proč lidi kolem nás - nebo i nás samé, bolí záda, klouby apod.

Současná životní náplň přináší pohodlí a s ní spojené nesprávné pohybové návyky.

Zborcená nožní klenba, zkrácení svalů, povolené břišní svaly, neaktivní hýžďový sval, stažené vertikální svalové linie, přepínání horního trapézu, pronace ramen, lordóza.. atd .atd ... nic dnes neobvyklého.

A dá se s tím vůbec při dnešním stylu života něco dělat? Jo. Dá. A je jedno, jestli je vám 10 let, nebo sedumdesáttřiapůl. Má to jen jeden předpoklad. Je pro to potřeba něco udělat. A nemyslet si, že jedno cvičení mě zachrání. Péče o sebe je na celý život. Ono nic lepšího vlastně pro sebe ani udělat nemůžeme.

Žádné zázračné přístroje a terapie, kde budete ležet a meditovat, vám opravdu zdraví nevrátí.

Lidské tělo potřebuje pohyb. Pohyb vycházející z anatomických a biomechanických principů. Pak funguje správně a můžeme dělat všechno co chceme.


Takže jak vidíte, je to úplně jednoduché.

Na čem je tedy potřeba začít pracovat? Na naší cestě k pohybu bez bolesti?

Potřebujeme uvolnit svaly, dlouhodobě přetížené a naučit se při specifických úkonech používat svalové skupiny k tomu určené.

Pracovat se systémem střídání agonista - antagonista. Čili jeden sval v aktivním zapojení tak, aby druhý mohl relaxovat.

Změnit dechové návyky, pracovat s bránicí a navýšit kapacitu plic. S dechem souvisí okysličení krve a následné dobré prokrvení svalstva. Dech je základem i pro psychiku a neurologické vazby v těle.

Přestat přetěžovat přímý sval břišní a aktivně zapojit jeho tři kámoše, čili šikmé břišní svaly plus příčný. Tím dosáhneme stabilizace středu těla a snížení našeho těžiště.

Dosáhnout aktivního propojení svalových linií, aktivovaných širokým zádovým svalem a svalem trapézovým. Čili pracovat na základní stabilizaci.

Maximálním způsobem rozpohybovat a protahovat pletenec svalů rameních. A uvolnit celou oblast hrudního koše. Tam také leží klíč k úspěchu v mnoha našich oblíbených sportech. Řízení auta či mnohahodinové sezení u počítače, to jak známo jsou činnosti, z nichž vznikají klasické případy zatuhlých ramen, bolesti krku a hlavy...a nejen to.

Díky vytvoření aktivního propojení svalových linií na principu pružiny, propojení středu těla s velkým svalem hýžďovým a dosáhnutí zapojení na sebe navazujících svalovách skupin, jsme schopni zrelaxovat běžně přetěžované vertikální svalové soustavy. Ty se nesprávným cvičením a špatnými pohyby jen stále více a více přetěžují a vzniká tak komprese na páteř a klouby.

Další protažení si pochopitelně zaslouží i pletenec pánevní, který určuje stabilitu našeho postoje a jeho rozsah se projevuje nejen při chůzi či běhu.

Posílení a aktivace dalších svalových drah, mající návaznost na správnou aktivitu svalů pilovitých a prsních.

Chodit. To je oč tu běží. Swalk je např. dokonalý finální produkt veškeré této přípravy. A swalk - sportovní dynamická chůze na lehko, to je přirozená a základní průprava pro běh a ostatní sporty, startovač spalování kalorií a metoda přepisu pohybového vzorce. Na čerstvém vzduchu a zadarmo.

A pak už jen všechny pohybové mechanismy, naučené během cvičení a průpravy, je potřeba zapracovat do běžného života. A to je vše.

Protože ale jsme všechny tyto věci poměrně dost zapomněli a dnešní doba, orientovaná na výkon, nás krapet odvádí od soustředění na to, co našemu tělu dělá dobře, tak právě proto kromě individuálních kurzů či skupinových lekcí a cvičení pořádám workshopy pro veřejnost. Pro každého, kdo se chce dozvědět něco o fungování těla, o cvičení které mu dělá dobře a co naopak škodí, o tom jak přirozenou cestou najít rovnováhu a radost z pohybu.

Workshopy vypuknou hned, jakmile to jen bude možné díky současným omezením.